Sporte na začiatku mesiaca, nie na konci

Mám kolegu. Je sporivý. Ak mu na konci mesiaca zostanú nejaké peniaze, odloží si ich. Už si takto niečo nasporil. Nemá cieľ, nevie ako tie peniaze použije. Znie to ako rozumný plán, no nie je. Na sporenie by sme totiž mali posielať peniaze v rámci prvých platieb, ktoré uskutočňujeme, keď dostaneme výplatu.

Odkladať to, čo vám deň pred výplatou zostáva, dáva jednoznačne zmysel, no nevedie to k disciplíne. Ak by vám totiž na konci mesiaca nezostalo, znamená to, že v tom mesiaci sporiť nebudete? Pravdepodobne áno. Lenže toto nevedie k disciplíne. Všetci finanční poradcovia a experti jednodznačne odporúčajú posielať peniaze na sporenie ihneď po výplate nyt kviklån 2018.

Ako sporiť, keď nezostáva?

Možno si vravíte, že sporiť nemôžete, lebo vám na konci mesiaca nezostáva. V takýchto situáciach sa odporúča zamyslieť sa, ako ste žili, než ste sa dostali na svoj aktuálny príjem. Pamätáte, keď vám šéf oznámil, že dostanete pridané a budete mať o 10 percent vyššiu mzdu? Bolo to skvelé a hrejivé. Vraveli ste si, že teraz bude lepšie. Ak by sa vás vtedy niekto opýtal, či dokážete tých 10 percent usporiť, možno by ste povedali, že áno. Dnes máte o 10 percent viac, no stále na konci mesiaca nulu – je tomu tak preto, lebo ste sa jednoducho nastavili na nový príjem. Skúste sa vrátiť na 90 percent a tých 10 mesačne odložiť. Poďakujete mi neskôr.

Druhou možnosťou je, že naozaj nezostáva. Jednoducho skutočne nemáte dostatočný príjem, aby ste mohli odkladať. Možno si navyše ešte požičiavate. V takom prípade odporúčame okamžite si sadnúť s finančným poradcom. Nebojte sa toho, hovorte otvorene o vašej finančnej situácii. Možno potrebujete zmeniť prácu, zvýšiť príjem, okresať výdaje, presťahovať sa. Čokoľvek musíte urobiť, urobte. Vymaňte sa z otroctva úverových úrokov. Poďakujete mi neskôr 7000 kr.

A teraz vážne

Predpokladajme, že ste mladá rodina s malými deťmi. Za ideálnych okolností by ste mali byť schopní usporiť aspoň 10 percent svojho príjmu. To by malo stačiť na pokrytie výnimočných nákladov. Na viac sa teraz nesústreďujte. Ak ste ale starší, deti sú odrastenejšie a vy ste vyššie v kariérnom raste, sporte viac. Pošlite peniaze na sporivý účet, nastavte si trvalý príkaz. A zabudnite na tie peniaze. Pohľad na ročný výpis bude skutočne hrejivý.

Doprajte si pohľad na rastúci stav účtu a sporte pravidelne. Pošlite mesačne na sporivý účet 50 eur a na konci roka budete mať 600 eur. Pošlite tam mesačne 100 eur a na konci roka vás poteší 1200 eur. Po 10 rokoch sa bavíme o 12,000 eurách a to už sú peniaze, ktoré sa dajú investovať. Zároveň si dovolím predpokladať, že ak dokážete 10 rokov sporiť po 100 eur, dokážete aj omnoho viac.

Ak máte pocit, že ste na vrchole svojej kariéry a viac už zarábať nebudete, maximalizujte svoje sporenie. Dôchodok už sa približuje a spoliehať sa na štátny systém nie je vôbec správne. Chcete sedieť doma, nikam nechodiť a tešiť sa na váš každomesačný výlet na poštu pre dôchodok? Alebo chcete žiť v dobrom štandarde, cestovať a brať vnúčence na výlety? Ak ste zvolili druhú možnosť, sporte.