Koho zavolať? Uber, taxík alebo Hopin?

Každý raz za čas potrebuje zviesť, či už do práce, do divadla alebo za zábavou v meste. V minulosti to bola jednoduchá voľba, keďže ste vo väčšine prípadov mali k dispozícií len jednu taxi službu. Dnes už je to komplikovanejšie. Môžete si vybrať z rôznych spoločností a veľa ponúk. Služby osobnej prepravy sú čoraz populárnejšie a tak sa aj na slovenskom trhu vyrojili služby ako sú Uber a Hopin. Firmy si navzájom konkurujú a keďže je počet zákazníkov veľký, ponúkajú rôzne benefity a lákadlá, aby ste sa rozhodli cestovať práve s nimi. Aby ste si sami nemuseli otestovať tieto prepravné služby, zostavili sme pre Vás pár tipov a odporučení, ako postupovať pri ich výbere. Niekoľko základných kategórií a kritérií tu predstavuje najmä bezpečnosť, rýchlosť a postoj alebo správanie vodiča.

Novinové správy vodičov Uber a Hopin, ktorý obťažujú svojich cestujúcich nedávno obleteli celý svet. Alebo šoféri, ktorí kvôli nebezpečnému jazdeniu alebo nedodržiavaniu dopravných predpisov spôsobili nehodu a tým aj zranenia svojich spolujazdcov. Sú to našťastie ale len medializované výnimky. Všetky služby svojich vodičov pred nastúpením do auta dôkladne preverujú a kontrolujú vodičské a technické preukazy. Zároveň vodič súhlasí s nesením zodpovednosti za prípadne spôsobenú škodu a hradí ju jeho havarijná poisťovňa. Ak naozaj natrafíte na vodiča, ktorý Vám uškodil, či už úmyselne alebo neúmyselne, je zvyčajne obrátiť sa priamo na materskú spoločnosť a požadovať prípadnú náhradu škody.

A čo bezpečnosť cestnej premávky? Uber v roku 2016 rozbehol pilotný program, ktorý používa smartphone technológie na získanie presnejšieho obrazu o správaní vodičov. GPS a akcelerometre ukazujú, ako často vozidlo zastaví, rovnako ako jeho celkovú rýchlosť. To môže pomôcť zistiť, čo sa vlastne stalo, ak by sa líšili údaje vodiča a zákazníka.

Okrem týchto už známych poskytovateľov sa nedávno na trhu objavila aplikácia, pomocou ktorej môžete nájsť spolujazdca, ktorý Vám pomôže ušetriť napríklad náklady na benzín. Ponúkajú teda lacnejšiu alternatívu k tradičným taxíkom. Sadzbu si určíte sami a môžete získavať aj hodnotenia, podľa toho či spolujazdci boli s Vami spokojný. Samozrejme aj Uber a Hopin ponúkajú lacnejšie jazdy, najmä mimo špičky a skoro ráno.

Keď budete potrebovať zviesť na letisko, aby ste stihli Váš let, počíta sa najmä rýchlosť a čas, za aký budete na Vašej cieľovej destinácií. Tu vo väčšine prípadov vyhráva Uber alebo Hopin, keďže sú podstatne rýchlejšie ako taxík. Zvyčajne sa k Vám dostaví auto týchto služieb do 10 minút, čo až o 40% taxíkov nemôžeme povedať, keďže čakacia doba je tu výrazne vyššia.

Samozrejme, že všetky tri služby sa snažia neustále zlepšovať svoje ponuky. Nové aplikácie pomáhajú cestujúcemu dosiahnuť rýchlejší prístup k vozidlu a umožňujú mu si dokonca vybrať vodiča na blízku bez toho, aby mu ho predtým musela centrála priradiť alebo schváliť jazdu.

Pokiaľ ide o postoj jednotlivých spoločností a ich vodičov, Uber zo začiatku vznikol so zámerom ponúknuť luxusného šoféra súkromníkom. Hopin tu má trochu ľudskejšie heslo a to také, že cestujúci by sa mal usadiť na prednom sedadle a užiť si rýchle a priateľské prepravenie na svoju danú destináciu. Pokiaľ ide o postoj taxikárov, záleží na tom, koho dostanete. Zatiaľ čo niektorí vodiči sú notoricky nevrlý, možno budete mať šťastie a stretnete priateľského vodiča s mnohými príbehmi.