Autopožičovňa

Ceny auto požičovne sa zvyčajne zvýšia, keď nastane letná sezóna. Ceny rastú, pretože dopyt rastie a tak je stále menej áut k dispozícii a zvyšné sú oveľa drahšie. Preto náš tip: Urobte si rezerváciu už dopredu! Čím skôr, tým lepšie, aby ste zabezpečili, že dostanete auto a ušetrite aj nejaké peniaze (prečítať Imprumutacum). Môžete vykonať rezerváciu už v januári a vyzdvihnúť si auto v júli.

Odporúčame teda vykonať rezerváciu v predstihu, ale čo ak neviete presný dátum Vašej cesty alebo destináciu? Väčšina auto požičovní umožňuje vykonať rezerváciu už za malý poplatok a zrušenie je zvyčajne zadarmo. Môžete tak vytvoriť niekoľko rezervácií s rôznymi termínmi, modelmi áut a miestami určenia. Neskôr potom zrušíte tie, ktoré nevyužijete.

Ak sa chystáte zrušiť svoju rezerváciu menej ako 24 hodín pred dátumom odjazdu, radšej zmeňte len dáta vo Vašej rezervácií. Vo väčšine prípadov Vás to vyjde oveľa lacnejšie a zaobídete sa bez poplatkov a pokút. Väčšina auto požičovní požaduje platbu kreditnou kartou. Ak takú nemáte, nemôžete si auto prenajať v danej spoločnosti. Nájdite teda najlepšie vodiča, ktorý takúto kartu má a môže podpísať zmluvu.

Ak ste mladší ako 25 rokov, alebo máte vodičský preukaz po dobu kratšiu ako štyri roky, budú Vám niektoré firmy účtovať príplatok, takže to nebude lacné. Väčšina požičovní bude blokovať nejakú sumu peňazí na Vašej kreditnej karte na pokrytie prípadných škôd či poplatkov, dopravných pokút alebo umytia a čistenia auta. Kúpte si namiesto toto radšej komplexné poistné pokrytie bez spoluúčasti. Týmto spôsobom zaplatíte neskôr menej peňazí.

Každá spoločnosť má inú politiku čo sa týka benzínu alebo nafty. Najpoužívanejšia metóda je, že auto vyzdvihnete s plnou nádržou a teda musí byť vrátene tiež natankované. Iné požičovne ponúkajú servis, že zaplatíte za pohonné hmoty vopred a po vrátení môže byť nádrž aj prázdna.

Asistenti predaja získavajú provízie v závislosti na doplnky alebo lepšie poistenie, ktoré si zakúpite pri požičaní auta. Určite sa nenechajte nahovoriť na niečo, čo nepotrebujete. Pred požičaním si porovnajte ceny dostupných vozov online a aké bonusy a poistenia by ste chceli využiť.

Ak si už idete vyzdvihnúť požičané auto, nezabudnite ho prehliadnuť na prípadné poškodenia. Spravte zopár fotiek s Vašim telefónom z prednej, zadnej a bočnej časti vozidla. Budete tak mať istotu, že budete mať ako dokázať prípadne poškodenia, ktoré Vám po vrátení auta budú naúčtované, ale na aute už boli pred použitím. Vždy skontrolujte, či sú extra poplatky za GPS, elektronické systémy výberu mýta a autosedačky (imprumut fara venit). Ak áno, oplatí sa Vám tieto položky požičať zvlášť v rodine alebo u kamarátov a ušetríte tak na takýchto malých poplatkoch.

Vyberte si auto, ktoré vyhovuje Vašim potrebám. Ak idete na rýchlu služobnú cestu, kde bude Vaše vozidlo slúžiť iba ako dopravný prostriedok z Vášho hotela do kancelárie alebo na stretnutia, vyberte si kompaktný model. Plánujete zobrať deti na výlet k babičke a dedkovi? Vyberte si priestrannejší typ auta, kde sa všetci pohodlne zmestia bez toho aby sa museli napríklad vzadu tlačiť. Dôležitý je v tomto prípade aj kufor s veľkým objemom na batožinu prípadne kočík. Tým, že viete čo presne chcete, si budete môcť rýchlo a efektívne vybrať auto.