Ako žiť s obmedzeným rozpočtom

Odhadnite svoj príjem. Toto je krok číslo 1 k akémukoľvek rozpočtu. Aby ste vedeli, koľko peňazí môžete minúť, potrebujete vedieť, koľko peňazí zarobíte. A to už po daniach, mimochodom. Bude to najjednoduchšie urobiť každý mesiac, tak sa pozrite na svoje výplaty – koľko ste priniesli domov za posledné štyri týždne alebo tak? Ak ste živnostník, uistite sa, že od svojho príjmu odrátate dane a odvody, aby Vám vyšla suma na čistý príjem. Ak ste riadnym zamestnancom, nezapočítajte vrátenie daní кредит без кредитной истории в Казахстане.

Vytvorte zoznam výdavkov. Jedná sa o štandardné veci, ktoré sa dajú ľahko zistiť (nájomné, študentské pôžičky, doprava atď.) aj neštandardné veci: jedlo, zábava, inžinierske služby atď. Uistite sa, že ste realistickí – ak niečo neviete presne, zaokrúhľujte pri odhade nahor. Zostavte svoj zoznam so všetkým – dávate deťom peniaze na vkladnú knižku? Máte každý druhý deň kávu z obchodu? Máte nastavené automatické platby na lekcie jogy, na ktoré nikdy nechodíte? Nezabudnite znížiť Vaše výdavky!

Prečítajte si záznamy o Vašich výdavkoch. Hlavným prínosom toho, že ste klientom bankovej spoločnosti je, že sa môžete prihlásiť na jej webovej stránke a doslova zistiť, kde ste minuli Vaše peniaze. Ale to neznamená, že by ste mali zabudnúť na výdavky v hotovosti! Pozrite sa na to, kde môžete ušetriť. Keď sa pozriete na tento zoznam, nájdite niekoľko vecí, ktoré môžete vynechať alebo na to menej míňať. Potrebujete pevnú linku? Predplatné Netflix? Kávu so sebou, keď si ju môžete lacnejšie pripraviť doma? Pokiaľ ide o technológiu, nebojte sa robiť rozruch. Je možné zavolať Vášmu poskytovateľovi telefónu/internetu/televízneho vysielania a povedať mu, že si nemôžete dovoliť to, čo platíte. Budete prekvapení, aké peniaze tu môžete ušetriť. Takže aj keď sa pozeráte na svoj zoznam a hovoríte si, že nemôžete robiť žiadne ďalšie obmedzenia, pretože tieto veci potrebujete, stále sa nájde možnosť úspory.

Teraz, keď viete, koľko ďalších peňazí míňate a koľko zarábate, môžete si určiť, koľko peňazí z Vašej výplaty pôjde na sporiaci účet. Viac menej vo Vašom rozpočte teraz budete mať dve dôležité čísla, jedno je suma, ktorú mesačne musíte minúť na nevyhnutné výdavky a druhé je suma, ktorú chcete odložiť každý mesiac. Zvyšok je pre Vašu zábavu! Je možné mať denné, týždenné a mesačné ciele – je to všetko o tom, ako to chcete robiť. Len sa uistite, že presne viete, čo Vám ušetrí peniaze (срочно деньги 24/7).

Nechajte priestor pre núdzové situácie. Vždy existujú núdzové situácie. Či už je to výmena autobatérie, alebo záhadný prípad hnačky, ktorý Vás udrží mimo práce, vždy dôjde k núdzovým situáciám. Prideľte trochu peňazí v rozpočte aj pre nich – a ak sa nestanú, aspoň budete mať viac miesta na dýchanie a trošku voľnejší rozpočet. Premýšľajte o tom, ako často skončíte míňaním peňazí, ktoré ste neplánovali na výdavky? Ak ste ako 99% z nás, správna a jediná odpoveď je: stále. Takže aj keď nastane situácia a Váš najlepší priateľ má oslavu, na ktorú ste úplne zabudli, ste pripravení kúpiť darček.

Na záver ešte zdôrazníme, že aj keď ste si určili rozpočet, odložili peniaze, zaplatili účty a na konci mesiace Vám na účte ostane zopár peniažkov to neznamená, že ich nutne musíte minúť!