Ako ušetriť na dovolenke za dopravu

Dopravné náklady môžu zabrať veľkú časť rodinného rozpočtu na cestovanie, a to aj po dosiahnutí svojho cieľa. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako sa dostať z jedného miesta na druhé, a je ich viac ako kedykoľvek predtým. Nižšie popíšeme niekoľko užitočných tipov pre sporenie peňazí na dovolenkovú prepravu, ktorá tak už nebude zasahovať v takej miere do rozpočtu Vašej rodinnej dovolenky.

V mnohých upchatých miestach v Európe a Ázii, sa môžete jednoducho prejsť pešo na Vaše miesto určenia. Budete to mať síce ďalej, ale vo väčšine prípadov niekedy aj rýchlejšie a celkom zadarmo! A s menšími ťažkosťami a stresom, ako napríklad pri riadení auta. Stiahnite si pomocou aplikácie mapu do Vášho telefónu a môžete vyraziť. Len si nezabudnite zabaliť tie správne poltopánky, aby ste nemali otlaky na druhý deň.

Kolesá bicyklov vládnu v uliciach vo veľkých mestách, ako sú Kyoto a Amsterdam. Jazda na bicykli poskytuje krásny a neunáhlený spôsob ako preskúmať nový cieľ. Cyklistika je šetrná k Vašej peňaženke a taktiež dobrá pre nohy. Požičovne bicyklov ponúkajú návštevníkom ekonomické možnosti prepravy, rovnako ako pohodlný prístup a miesta, kde môžete bicykle jednoducho odovzdať alebo zaparkovať. Prenajať môžete aj tandemy alebo sedačky pre deti, ktoré poskytujú hneď niekoľko možností prepravy pre rodiny s deťmi.

Cestovanie vlakom je často viac cenovo dostupné, pohodlné a zábavné, než cestovanie lietadlom. S popularitou Harryho Pottera môžu malé deti vnímať cestu vlakom ako viac magickú a vzrušujúcu, ako normálny spôsob presunu autom.

Rodinné lístky v populárnych európskym mestách často zahŕňajú aj bezplatnú verejnú dopravu pre deti do určitého veku. Napríklad vo Švajčiarsku, môžu deti do 15 rokov cestovať zadarmo v celej rozsiahlej železničnej sieti, ak sú v sprievode platiaceho dospelého. Držitelia takýchto rodinných lístkov alebo kariet majú často aj nárok na voľné vstupy do múzeí a galérií.

V odvážnom novom svete existuje veľa spôsobov ako sa dostať do rôznych miest a obcí. Najnovším trendom sú aplikácie, ktoré ponúkajú spolujazdcov na rôzne destinácie po celom svete. Existuje veľa možností a služieb, ktoré takto poskytujú nižšie náklady pre rodiny, ktoré cestujú.

Uber a Lyft sú dnes dve z najpopulárnejších spoločností po celom svete. Obe aplikácie umožnia zadať Vašu polohu, konečný cieľ a počet ľudí, ktorí s Vami cestujú. Údaje o kreditnej karte zadáte už pred odchodom, takže nie ste závislí na hotovosti a mene vo Vašej cieľovej destinácii.

Tieto služby ponúkajú aj rôzne akcie, ako je napríklad prvá jazda zadarmo alebo kredit, ktorý môžete minúť na ďalšie jazdy – stačí sa len zaregistrovať. Vyhnite sa aj nepríjemným prekvapeniam pri cestovaní tým, že si preskúmate svoju naplánovanú cestu vopred a odhadnete, koľko Vás vyjde cestovné. Môžete si tak vopred naplánovať rozpočet a určiť, ktorý spôsob dopravy je ten pravý pre Vašu dovolenku. A ešte ušetríte a môžete si dopriať ešte niečo extra na Vašom pobyte.

Ušetriť môžete iste aj výberom tej správnej destinácie. Prečo sú výlety do Londýna, Barcelony alebo Paríža také drahé? Správne, chodí tam každý! Prečo si nevybrať menej známu, ale o to zaujímavejšiu destináciu ako je napríklad Budapešť alebo Kodaň? Budete mať jedinečný výlet, môžete sa pochváliť svojim známym a ešte aj ušetríte, pretože cesta sem nebude zbytočne predražená.