Ako prežiť cestu v MHD

Používanie verejnej dopravy, je skvelým spôsobom, ako ušetriť trochu peňazí a znížiť stres z dochádzania po vyčerpávajúcej diaľnici. Ale to neznamená, že verejná doprava neprichádza so svojim vlastným jedinečným súborom problémov. Či už je to v autobuse, električke alebo v metre, aj skúsený veterán môže stále natrafiť na niekoľko nepríjemných situácií. V nasledujúcich niekoľkých riadkoch Vám prinášame naše tipy ako prežiť cestu mestskou hromadnou dopravou.

Dni, kedy dopravné poriadky autobusov boli viac neplatné ako dodržiavané sú už dávno preč. Taktiež už nemusíte hľadať na nástupišti plán s cestovných poriadkom. Väčšina veľkých miest má vlastné aplikácie verejnej dopravy či už pre iPhone alebo Android. Ak aj to Vaše náhodou takúto nemá, môžete stále vyhľadať názvy zastávok alebo ulíc na Google Maps. Všetko, čo musíte urobiť, je zadať aktuálnu polohu a cieľ, a budete na svojej ceste. Ak máte otázky týkajúce sa prestupov, nebojte sa opýtať vodiča autobusu alebo spolucestujúcich. Je pravdepodobné, že niekto mieri na rovnaké miesto ako vy.

Znalosť tranzitného plánu je prvou časťou cesty. Druhou je uistiť sa, že sa dostavíte na zástavku v čas. Žiadny dopravný systém nie je dokonale načasovaný (možno s výnimkou Japonska), takže je vždy dobré sa dostaviť sa o pár minút skôr.

Ak sa chystáte na cestu verejnou dopravou v danom meste po prvý krát, je dobré všímať si, ako sú zastávky označené a ako funguje oznamovanie vodičovi, že má zastať. Mnoho autobusov neobsluhuje každú zastávku. Výhodné je tu použiť aplikáciu, ktorá Vás vopred upozorní, že Vaša cieľová zastávka sa blíži a vy ste tak nezabudli vystúpiť.

Kým metro a podzemné systémy často majú na predaj cestovné lístky aj mimo staníc alebo dopravných prostriedkov, v autobusoch sa takmer vždy platí pri vodičovi. Najlepšie je keď vodičovi zaplatíte presne, keďže Vám v horšom prípade možno nebude mať vydať alebo Vám vydá za hrsť drobných. Ak ste v meste na niekoľko dní, stojí za to kúpenie týždenného lístka, ktorý platí na všetky spoje, či už cez deň alebo dokonca v noci. Ak dochádzate denne, oplatí sa Vám mesačná alebo ročná permanentka alebo električenka, ktorá uľahčuje, že sa do autobusu dostanete rýchlo a jednoducho priložením karty na príslušné miesto.

V závislosti na svoje dispozície, môže verejná doprava byť skvelým miestom pre rozhovor s cudzími ľuďmi, alebo desivej sociálnej situácie, cez ktorú sa budete musieť preniesť. Pre tých, ktorí si radi pokecajú, je verejná doprava dobrým miestom začať náhodnú konverzáciu s cudzím človekom. Nezabudnite však, že nie každý má záujem o rozprávanie a nebuďte otravní, ak Vám niekto naznačí, že sa nechce rozprávať.

Ak ste skôr introvertom, slúchadlá sú najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť sociálnej interakcií. Ak nechcete začať konverzáciu alebo byť oslovení taktiež sa vyhnite kontaktu s očami iných ľudí, oprite sa o operadlo a natiahnite nohy. Môžete sa taktiež len pozerať von z okna alebo predstierať, že spíte.

Aby ste vyplnili čas, ktorí trávite cestovaním, môžete sa pustiť do čohokoľvek, čo máte radi, či už sú to krížovky, hry, podcasty, alebo knihy. Tiež si uvedomte, že ľudia nechcú počuť Váš hlasný hovor cez Váš mobilný telefón. Ak chcete uskutočniť hovor, mal by byť stručný a tichý.